sprawa o rozgraniczenie

Sprawa o rozgraniczenie zakończyła się prawomocnym wyrokiem wykonanym przez komornika (załączniki – sąd), następnie było szereg spraw wnoszonych przez sąsiadów wszystkie odrzucone. W 2009 r. sąsiedzi złożyli wniosek do gminy o wznowienie granic – pisma od Wójta i moje odwołanie do Samorządowego kolegium. I co teraz dalej, czy wyroki mnie nie chronią? W załącznikach przesyłam skany dokumentów.

Prawomocne orzeczenie sądowe wydane dotychczas w Pana sprawie w dalszym ciągu Pan chroni, a decyzja Wójta Gminy o umorzeniu postępowania administracyjnego i przekazaniu sprawy do rozpatrzenia Sądowi Rejonowemu nie podważa tych wyroków. Geodeta wskazał na 14 nieprawidłowości, które miały miejsce podczas rozgraniczenia dokonanego prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego. Zatem zdaniem geodety dokumentacja geodezyjna zawiera sprzeczne dane uniemożliwiające jednoznaczne ustalenie przebiegu granicy wyznaczonej przez sąd. Niezgodne są także stanowiska właścicieli nieruchomości co do przebiegu granicy. W tej sytuacji, gdy dokumentacja geodezyjna zawiera sprzeczne ze sobą dane tak, że nie ma możliwości jednoznacznego ustalenia przebiegu granic na jej podstawie i sprzeczne są stanowiska zainteresowanych właścicieli nieruchomości co do przebiegu spornej granicy, wójt zgodnie z art. 34 ust. 2 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, miał obowiązek wydania decyzji o umorzeniu postępowania i przekazaniu sprawy z urzędu do rozpatrzenia sądowi. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że decyzja wydana przez wójta na podstawie art. 34 ust. 2 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, nie rozstrzyga sprawy co do jej istoty, a jedynie kończy bieg postępowania administracyjnego w przedmiotowej sprawie. W treści decyzji o umorzeniu postępowania administracyjnego i przekazania sprawy sądowi nie jest bowiem zawarte merytoryczne rozstrzygnięcie dotyczące przebiegu granic lecz jedynie zostały wymienione w niej proceduralne powody uniemożliwiające zakończenie sprawy w postępowaniu administracyjnym, od których zaistnienia ustawodawca uzależnił możliwość umorzenia postępowania.
Oczywiście może Pan próbować wykazać, że geodeta się myli ponieważ według Pana można aktualnie bez cienia wątpliwości ustalić jak przebiega granica wyznaczona w zapadłym wyroku sądowym. Jednak ze względu na to, że geodeta traktowany jest jako specjalista w swej dziedzinie Samorządowe Kolegium Odwoławcze najprawdopodobniej uzna, że to właśnie geodeta jako fachowiec (a w następstwie tego także wójt) ma rację.
Proszę nie traktować decyzji wydanej wójta jako Pańskiej porażki. Wydając taką, a nie inną decyzję, wójt w żaden sposób nie kwestionuje zapadłych w sprawie wyroków. Po prostu zdaniem wójta nie ma on kompetencji do wydania w tej sprawie decyzji ponieważ (jak sam stwierdza) „rozgraniczenie zostało już bowiem dokonane prawomocnym postanowieniem sądu.” W zaistniałej sytuacji nie pozostaje Panu nic innego jak czekać na dalszy rozwój wydarzeń. W razie potrzeby służę pomocą.

(Comments are closed)
 •  

  Kwiecień 2018
  P W Ś C P S N
  « kwi    
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  30